TEL: 0286 789 00 44 GSM: 0541 214 40 01 dagbasiotel@gmail.com

Kanyonları, vadileri, şelalesi, ayazması, yaylaları, pınarlarıyla insanı büyüleyen doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok efsaneye ve mite konu olmuş, ülkemizin cennet köşelerinden biridir KAZDAĞLARI…

Yunan mitolojisine göre tanrıların tanrısı Zeus’un doğduğu yer.

Yunan mitolojisine göre tanrıların tanrısı Zeus’un doğduğu yer..Efsaneye göre, Afrodit’in kazandığı tarihin “ilk güzellik yarışması”nda, diğer tanrıçalar Hera ve Athena’nın birinci gelebilmek için Paris’e yine tarihteki “ilk rüşveti” teklif ettikleri yerdir.

Kazdağı’nın ormanları bölge için muazzam bir oksijen kaynağı olan ormanlık yapı, sahilde kızılçamlarla başlayıp, yükseklerde karaçam-meşe karışımı bir örtüye bürünür. Daha yükseklerde ise Dünyada sadece bu bölgede yetişen iğne yapraklı, piramit biçiminde “Kazdağı Göknar” ı vardırki ; bir zamanlar Osmanlı Donanmasının başlıca malzemesidir. Bir başka adı da Truva Çamı’dır. Truva Atı’nın bu ağacın kerestesinden yapıldığı söylenir.

Efsaneye göre, Afrodit’in kazandığı tarihin “ilk güzellik yarışması”nda, diğer tanrıçalar Hera ve Athena’nın birinci gelebilmek için Paris’e yine tarihteki “ilk rüşveti” teklif ettikleri yerdir.

İda Dağları , Asıl adı Kaz Dağları aslında. Deyişe göre, Homeros, dağlarından çıkan pınarlara bakarak “Bin Pınarlı İda” ismini vermiş buraya. Burası, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan ve içinde bin bir güzellik barındıran bir dağ sırası. Mitolojiye göre, Zeus bu dağlarda doğmuş. Tanrılar Truva Savaşı’nı bu dağlardan izlemişler. Aşk Ve güzellik kraliçesi Afrodit ise ilk kez bu dağlarda aşık olmuş. Bu bölge aynı zamanda dünyada en yüksek oksijen oranı olan yerler arasında ikinci sırada.

Hadimoğlu Konağı Bayramiç'in uzun süre sancaktarlığını yapan "Hadımoğulları" tarafından 1796 yılında yaptırılan ve günümüzde Türk Evi ve Etnoğrafya Müzesi olarak ziyarete açıktır. Kazdağı Köknar’ı; Türkiye’de sadece Kazdağları’nda yetişen endemik bir köknar alt türüdür. Hayvancılıkta son dönemin parlayan yıldızı süt keçisi Saanen ırkı keçilerin damızlık merkezi Bayramiç'tir. Zamanın binlerce yıldır eskitemediği bir yeryüzü cenneti, bin pınarlı dağ, Kaz Dağları. Türkiye Elma Üretiminin %5’ini Bayramiç karşılamaktadır Bayramiç Beyazı; Bayramiç’e has bir nektarin çeşididir " Milli Şair" ve "Vatan Şairi" ve unvanları ile anılan Mehmet Akif Ersoy ilk çocukluk yıllarını Bayramiç’te geçirmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul 'u fethi sırasında kullandığı oklar Bayramiç Çavuşlu Köyündeki çam ağaçlarından yapılmıştır. Bayramiç ilçesi Çandır mesire yerinde 2004 yılı itibari ile 1604 ve 1100 yaşında çınar ağaçları vardır. . Ünlü tarihçi Homeros’un “İliada” isimli kitabında yeryüzünün güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak bahsedilen Ayazma” Bayramiç’tedir. Kazdağları en yüksek oksijen oranı ile dünyada 2. Sıradadır.

Başa Dön